De gesprekken over de formatie van een nieuw Belgisch kabinet zijn tot midden augustus opgeschort, en dat op aanzet van niemand minder dan koning Albert II.
Amper twee dagen nadat de vorst in zijn jaarlijkse toespraak naar aanleiding van de Nationale Feestdag rood aanliep omdat er nog steeds geen regering is, meldde het Paleis in Brussel dat de vakantie noodzakelijk is wegens ,,de grote vermoeidheid van alle onderhandelaars en hun medewerkers.'' Niet in het minst die van de 77-jarige Albert zelf.
De politieke chaos vreet ernstig aan de gezondheid van de koning. Intimi beweren dat hij moe en alle communautaire gekrakeel beu is, en zich met zware slaappillen moet behelpen. Eind januari al kregen de Belgen onverwachts een bevoorrecht inkijkje in de zorgen van hun staatshoofd.
Toen koningin Paola gevraagd werd hoe het met haar man ging, trok ze een grimas. ,,Het gaat,'' zuchtte ze. ,,Het zijn niet zijn beste dagen.'' Een microfoontje pikte de vertrouwelijke ontboezeming op, waardoor het Paleis zich genoodzaakt zag mee te delen dat de fysieke gezondheid van de koning goed was, maar dat hij zich grote zorgen maakte.
Dat was een understatement, volgens bronnen dicht bij de regeringsvorming. ,,Tegen mensen die hij al jaren kent laat de koning los dat alle onrust, onzekerheid en angst over wat er nu gaat gebeuren zwaar, heel zwaar op hem wegen,'' zegt politiek journalist en oud-senator Pol Van Den Driessche. ,,Hij is niet alleen fysiek moe, maar ook de hele situatie moe. Hij is uitgeput van de stress.''
De vorst begeeft zich dan ook al dertien maanden op dun ijs: telkens de zoveelste onderhandelingsronde mislukt, kijkt iedereen richting Paleis voor de volgende zet. Maar wanneer de koning een initiatief neemt, roepen de separatistische partijen N-VA en Vlaams Belang dat hij zijn bevoegdheden overschrijdt of de kaart van de Franstaligen trekt.
Koning Albert heeft de grondwettelijke macht waarover hij beschikt, tijdens de aanslepende crisis wel degelijk aangewend. Twee journalisten - één Vlaamse, één Franstalige - onthulden enkele weken terug in een boek dat hij heeft ,,gezworden dat hij nooit zou toestaan dat er nieuwe verkiezingen komen.''
,,Ze moeten hun eigen plan maar trekken,'' citeren ze Albert. ,,Ze kunnen voor mijn part nog vijf maanden onderhandelen.'' En inderdaad: de koning heeft het ontslag van formateur Elio di Rupo meermaals geweigerd, de recentste keer pas midden juli. De vorst is er vooral als de dood voor dat nieuwe verkiezingen de machtspositie van N-VA alleen maar zouden versterken en de tegenstellingen zo nog dieper worden.
Hij windt er geen doekjes om dat het met enorme tegenzin is dat hij Bart De Wever op zijn paleis moet ontvangen. Een van de betrokken partijvoorzitters bevestigt het gerucht dat de koning sinds het begin van de impasse zware slaapmiddelen moet nemen. Hij zou danig piekeren, dat hij na amper twee uur slaap terug wakker wordt en dan de rest van de nacht loopt te ijsberen.
Wegens die vermoeidheid laat Alberts geheugen hem ook af en toe in de steek. Paleiskenners beweren dat koningin Paola ,,in grote mate ongerust'' is over het welzijn van haar man. Een troonswissel is echter uitgesloten. De vrees in Vlaanderen is reëel dat kroonprins Filip een autoritair koningschap beoogt dat niet meer van deze tijd is.
Niet alleen de politiek wantrouwt Filip, vader en zoon kunnen het ook niet met elkaar vinden. ,,Een nieuw koningschap is altijd een beetje een avontuur en men wil dat vermijden, ook al heb je dan een bejaard staatshoofd dat ondanks alle moeilijkheden stand moet houden,'' zegt journalist Barend Leyts, die een biografie van prins Filip schreef.
,,Als Albert aftreedt zou hij de toekomst van het land op het spel zetten en daarvoor is zijn plichtsbesef te groot. Zijn koningschap is ook nog niet af. Hij is een moreel gezag aan het opbouwen dat hij wil aanwenden om een nieuwe samenlevingsvorm tussen Vlamingen en Walen tot stand te brengen. Hij wil heel graag dat dat zijn erfenis wordt. Met hem erbij bestaat er meer kans op een compromis. Hij treedt zeker niet af tot de rust in België is teruggekeerd.'' © GPD Mario Danneels; Foto's: © Dutch Photo Press, Patrick van Katwijk





Werkelijk, ik snap niet dat Albert niet probeert om dit samen met Filip te doen. Het mes snijdt dan aan twee kanten, Filipp kan er in komen ( en het kan geen "kwaad" omdat Albert er ook bij is) en de zorgen kunnen ze delen. Als Albert hiervoor niet voldoende vertrouwen heeft in zijn zoon, kunnen ze de monarchie beter ook maar opdoeken.
Geplaatst door: Jadita de Hullu | 26 juli 2011 om 22:03