François Hollande moest dinsdag even een andere pet opzetten. Of beter: een kroontje opzetten. Even was hij co-prins van Andorra en in die hoedanigheid ontving hij op het Elysée de 'Cap de Govern', het hoofd van de regering, voor regulier overleg.
Premier Antoni Martí van het dwergstaatje tussen Spanje en Frankrijk had veel te bespreken met het staatshoofd, zoals de economische betrekkingen met de Europese Unie en een overeenkomst over het betalen van belastingen met Spanje. Vorige week was de Spaanse premier Mariano Rajoy nog op bezoek geweest in Andorra om een akkoord daarover te sluiten.
Andorra heeft twee staatshoofden: de bisschop van het in Catalonië gelegen Urgell, en de Franse president in diens hoedanigheid als rechtsopvolger van de Franse koningen, die op hun beurt weer traden in de rechten van de graven van Foix.
Hollande is sinds zijn aantreden al één keer op bezoek geweest in ‘zijn’ prinsdom dat deze week na lang soebatten eindelijk de eigen euromunten in circulatie brengt. Daarmee hebben nu 4 van de 5 ministaatjes in Europa de euro als betaalmiddel; alleen Malta echter heeft de euro op eigen gezag.
San Marino, het Vaticaan, Monaco en Andorra hebben de euro via een speciale overeenkomst met de EU en de Europese Centrale Bank, en een overeenkomst met het land dat een miniem percentage van de eigen toegestane europroductie bestemt voor het ministaatje binnen de eigen grenzen of als buurland (Frankrijk, Italië). © RB
Zie ook: Hollande even in zijn rol als co-prins en Co-prins Hollande niet op euro Andorra
Reacties