De Servische kroonprins Aleksandar II heeft de afgelopen dagen zijn zeventigste verjaardag op royale wijze gevierd. Eregasten op het feest in Belgrado waren koning Carl Gustaf en koningin Silvia van Zweden en prins Albert II van Monaco.
Opvallendste gast was echter kroonprins Nikola II van Montenegro, die voor het eerst een Servisch koninklijk feest bijwoonde. Andere aanwezigen waren het Bulgaarse koningspaar Simeon en Margarita, koningin Sofia van Spanje en haar zus prinses Irene, en de Roemeense kroonprinses Margareta en haar man prins Radu.
Op het programma stonden onder andere een rondvaart over de Donau en Sava, een feest in de tuin van het paleizencomplex in Dedinje met zang en dans en een bezoek aan een bazaar van vluchtelingenvrouwen.
Aleksandar werd op 17 juli 1945 in het Londense Claridge's hotel geboren terwijl zijn ouders nog in ballingschap waren. Terugkeer naar Joegoslavië bleek niet mogelijk want in Belgrado hadden de communisten onder Josip Broz Tito de macht stevig in handen.
Enkele maanden na zijn geboorte werd de monarchie afgeschaft. Aleksandar, die de Britse prinses (nu koningin) Elizabeth als peettante kreeg, was hij na zijn ouders staatsvijand nummer 3. Aleksandars ouders hielden het in de nasleep van de oorlog niet lang met elkaar uit en koning Petar II, die naar Amerika verhuisde, greep regelmatig naar de drank.
Voor de kroonprins veranderden de vooruitzichten met het uiteenvallen van Joegoslavië en het einde van het communisme in Oost-Europa. Hoewel zijn Servisch allesbehalve gepolijst was, ging Aleksandar zich weer bemoeien met zaken in het vaderland dat hij tot 1991 nog nooit had bezocht.
De kroonprins woont sinds 2000 weer in Servië en pleit voor invoering van een constitutionele monarchie. Hij heeft de genationaliseerde koninklijke paleizen weer teruggekregen en neemt actief deel aan het sociale leven in Belgrado, zonder overigens veel vooruitzicht te hebben op herstel van de monarchie.
© RB; Opnamen: DVOR
Reacties