Koning Willem-Alexander vindt de omschrijving 'koning-koopman' te beperkt. Hij wordt sinds zijn aantreden in 2013 zo wel aangeduid vanwege de aandacht die hij met name bij buitenlandse bezoeken legt op de Nederlandse handelsbelangen. Maar het koopmanschap is maar een deel van zijn werk, aldus de koning.
Hij is veel breder bezig, zo stelde Willem-Alexander vrijdag in Wassenaar tijdens het traditionele persgesprek aan het begin van de zomervakantie. Hij benadrukte koning te zijn van ,,alle Nederlanders", en daar zette hij zich ook voor in. Hij vond dan ook dat de omschrijving de lading niet dekte.
In het gesprek stond Willem-Alexander ook stil bij de vliegramp met vlucht MH17, volgende week precies een jaar geleden. De ramp had hem ,,ontzettend geraakt" en hij dacht nog dagelijks aan deze inktzwarte dag zo bekende hij.
Terugkijkend op de tijd sinds het laatste persgesprek in december in Argentinië, constateerde het koningspaar dat het een bijzonder druk half jaar is geweest. Ze keken dan ook uit naar een heerlijke vakantie, al ging de iPad mee en was hij altijd bereikbaar aldus Willem-Alexander. ,,Dat hoort bij deze mooie baan."
Sociale media
Op de Eikenhorst wordt heel open gepraat over sociale media, zo vertelde het koningspaar ook. De dochters Amalia, Alexia en Ariane gaan er goed mee om en zijn heel open, aldus Máxima. Als de prinsesjes onaangename dingen vinden, dan kunnen ze die aankaarten bij hun ouders. Het is belangrijk dat de meisjes zich veilig voelen, maar het koningspaar houden het net als alle ouders goed in de gaten. Het was ook niet zo gemakkelijk aldus de koning. Zelf had hij er in zijn jeugd natuurlijk niet mee te maken gehad.
Griekenland
Willem-Alexander hoopt dat Griekenland zo snel mogelijk uit de crisis komt. De koning, die een vakantiehuis heeft in Griekenland, was gevraagd wat de crisis voor hem en zijn gezin betekende. Zijn bezorgdheid over de situatie in Griekenland stond los van zijn huis, zo zei Willem-Alexander.
Van elk land waarvan de werkloosheid zo hoog was het nationaal inkomen zo dramatisch was gekelderd, hoopte je dat er weer bovenop komt. Voor het antwoord op de vraag of hij wenste dat Griekenland in de EU bleef, verwees de koning naar de minister-president.
© RB Hans Jacobs; Fotoserie: © RPE Albert Nieboer
Reacties