Het Noorse hof maakte maandag het volgende bekend: koning Harald verkeert in goede vorm en keert vandaag terug naar huis uit Rikshospitalet, aldus de lijfarts van de koning, Bjørn Bendz van de cardiovasculaire- en longkliniek van het universiteitsziekenhuis van Oslo.
Het gaat goed met zijn vader. Dat vertelde kroonprins-regent Haakon zondag ook in Trondheim, waar hij de installatie van de preses van de lutherse kerk bijwoonde. Het koningspaar had daar bij moeten zijn, maar vanwege de hartoperatie van de koning afgelopen vrijdag kon dat niet.
Koning Harald werd vrijdagmorgen in het universiteitsziekenhuis van Oslo succesvol geopereerd aan zijn hart. Bij de 83-jarige koning is een in 2005 geplaatste hartklep vervangen. ,,De operatie was succesvol en de toestand van de koning is goed. Hij was wakker tijdens de operatie en de operatie werd uitgevoerd via de lies onder plaatselijke verdoving”, aldus de mededeling namens de de koninklijke lijfarts Bjørn Bendz.
Volgens de uitleg werd de operatie uitgevoerd in een hybride kamer: een mix van een röntgenlaboratorium en een operatiekamer. Er werd eerst een tijdelijke pacemaker geïnstalleerd. De procedure zelf werd vervolgens uitgevoerd via een halsslagader in de lies. Een nieuwe biologische hartklep werd ingebracht via de toegang in de liesader en in de oude klep geplaatst. De oude flap werd naar de zijkant van de nieuwe, goed functionerende flap geschoven.
Koning Harald werd twee weken geleden met ademhalingsmoeilijkheden opgenomen in het ziekenhuis. Na een korte periode weer thuis en verder onderzoek, werd besloten tot de operatie. ,,Kunstmatige biologische hartkleppen hebben een levensduur tussen de 10 en 15 jaar. Het is daarom niet ongebruikelijk dat dergelijke ingrepen na verloop van tijd moeten worden herhaald", aldus de uitleg van Bentz.
Tijdens het ziekteverlof van de koning is kroonprins Haakon regent en heeft hij alle taken van zijn vader overgenomen. Zo opende Haakon vorige week ook het Noorse parlement.
© RB
Reacties