Wéér een speciale editie in de schappen van de weer geopende tijdschriftenwinkels: 'Máxima. Our Queen' van Vogue. Een prijzig blad (adviesprijs 14,99 euro) overigens. Maar is het ook de uitgave waard?
Smaken en interesses verschillen natuurlijk. Het blad is fors uitgevallen met 170 pagina's (!) – nog net iets meer dan de Máxima special van Libelle Royal (148 pagina's, à 7,99 euro). Vogue heeft gezocht naar een originele benadering van het onderwerp, Libelle volgde een meer vertrouwde koers, en kopieerde daarmee enigszins de Máxima-editie van Vorsten van vorig jaar.
Opvallend en opmerkelijk in Vogue is het fotogebruik, of eigenlijk de wijze waarop foto's worden gebruikt. Er is bewust heel veel kleur weggehaald. Foto's zijn zwart-wit afgedrukt, met als eigenaardigheid dat in het bijschrift vervolgens wordt beschreven welke kleur kleding de koningin op de foto aanhad.
Over Máxima wordt met grove pennestreken geschreven, aan de hand van de recente boeken van Marcia Luyten en Rick Evers, en met hulp van wat plak- en knipwerk. Dat levert geen nieuwe inzichten op, alleen een andere, lossere manier van vertellen.
Grappig bedacht is 'De Kroon': het script voor drie seizoenen van deze populaire Netflix-serie, maar dan niet met de Windsors maar met de Oranjes in de hoofdrollen. Seizoen 1 is alles rond Juliana en Bernhard, seizoen 2 handelt over de huwelijken en affaires van hun kinderen en in seizoen 3 staat het gezin van Beatrix centraal: ook de huwelijken, maar eveneens nichtje prinses Margarita.
Libelle maakte de grote fout niet te wachten of rekening te houden met 'Moederland', het boek over Máxima's Argentijnse jaren. Dat namelijk vertelt veel meer daar over dan ooit bekend was, waardoor het verhaal over Máxima's jonge jaren achterhaald is en deels onjuist of onvolledig.
Ook Máxima's collega-koninginnen worden besproken – zonder enige kennis. Letizia is ongetwijfeld ook tot haar eigen verbazing opeens heel populair in Spanje en de Noorse prinses Märtha Louise heeft inmiddels een compleet niet-koninklijk leven buiten Zweden (technisch correct, ze woont immers in Noorwegen) …
Er wordt tevens beweerd dat Märtha Louise voor de eer bedankte om troonopvolger te worden nadat ,,speciaal voor haar de grondwet werd veranderd zodat zij als eerstgeborene koningin kon worden.” Onzin natuurlijk. Want de verandering was anders dan in Zweden in 1978 niet met terugwerkende kracht; broer Haakon bleef gewoon kroonprins.
Libelle zou eigenlijk eens moeten investeren in schrijvers die ook weten waarover ze het hebben en die niet alleen maar andermans proza kopieëren of Wikipedia in eigen woorden overschrijven, en als dat teveel is gevraagd zou een eindredacteur die de bovenstaande onvolkomendheden eruit haalt ook een aanrader zijn.
Voor het beeld echter, voor wie nooit genoeg krijgt van de eindeloze stroom foto's van Máxima in een al even eindeloze reeks verschillende creaties, is het een leuk hebbedingetje. Maar dan is eigenlijk het boek 'Máxima. Glans van Oranje' een betere en meer duurzame investering.
© RB Hans Jacobs
Reacties