Het Japanse keizerlijk gezin kan gaan aftellen naar de verhuizing naar de keizerlijke residentie. Volgens Japanse media kan keizer Naruhito er halverwege september zijn intrek nemen. Tijdens zijn zomerverblijf buiten Tokio eind augustus wordt begonnen met het overbrengen van zijn spullen, aldus televisiezender NHK.
Keizer Naruhito heeft dan niet zo lang hoeven wachten op het opknappen van zijn residentie als collega koning Willem-Alexander na de troonswisseling in 2013 in Nederland. Tussen de troonsbestijging van Willem-Alexander en zijn verhuizing van de Eikenhorst naar paleis Huis ten Bosch zat bijna zes jaar. Naruhito wacht sinds mei 2019.
Maar hij woont dan ook niet in een paleis met de historie, complexiteit en historische waarde van Huis ten Bosch. De keizerlijke residentie is in feite een uit de kluiten gewassen bungalow op het terrein van wat het 'Keizerlijk Paleis' wordt genoemd: een uitgebreid park in het hartje van Tokio, met tal van gebouwen – waaronder dus ook de residentie.
Keizer-emeritus Akihito heeft die residentie vorig jaar maart verlaten en het is de bedoeling dat hij samen met keizerin-emerita Michiko zijn intrek neemt in het Akasaka-paleis, waar Naruhito nu nog woont. Akihito zal echter nog even geduld moeten hebben.
Net zoals de keizerlijke residentie na zijn vertrek moest worden gerenoveerd en opgeknapt, zo moet Akasaka ook geschikt worden gemaakt voor bewoning door een hoogbejaard echtpaar. Er worden bijvoorbeeld liften aangebracht en drempels weggehaald. De verwachting is dat dit werk vier of vijf maanden in beslag zal nemen – de verhuizing van Akihito kan dan begin 2022 plaatsvinden.
De gepensioneerde keizer, die op 22 juni met zijn vrouw thuis de tweede coronavaccinatie kreeg, is nog steeds actief met wetenschappelijk onderzoek – hij heeft net weer nieuwe visjes ontdekt en daarover gepubliceerd – terwijl keizerin Michiko fit probeert te blijven door bijvoorbeeld te wandelen in het park van het Keizerlijk Paleis.
Keizer Naruhito wordt in zijn werk nog steeds beperkt door de coronamaatregelen en de bezorgdheid van de Keizerlijke Hofhouding die niet wil dat hij het land ingaat, zoals zijn Europese collega's tijdens de pandemie ten dele wel zijn blijven doen.
Vrijdag sprak Naruhito via een videoverbinding tijdens de vijfde VN-conferentie over water en rampen 'Building Back Better towards a More Resilient and Sustainable Post-Covid-19 World.' Andere sprekers waren kroonprinses Victoria van Zweden en ex-kroonprins Hassan van Jordanië.
© RB Hans Jacobs
Reacties