De aankomst is vrijdagmiddag (lokale tijd) maar het eigenlijke koninklijke bezoek aan Bonaire begint pas zaterdag. Dan begint een ongetwijfeld licht nerveuze prinses Amalia aan haar eerste echte publieke optreden, buiten Nederland maar binnen het Koninkrijk. Anders dan haar oma Beatrix in 1958 hoeft ze het niet alleen te doen. Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn er ter ondersteuning.
Bonaire is de eerste halteplaats tijdens de veertiendaagse reis langs alle zes eilanden in het Caribisch deel van het Koninkrijk. Bonaire is één van de drie openbare lichamen, die ook wel bijzondere gemeenten worden genoemd, samen met Statia en Saba. Daarnaast zijn er drie landen: Aruba, Curaçao en Sint Maarten.
Voor de ‘gemeenten’ is één dag uitgetrokken, voor de landen twee en tussendoor zijn er verplaatsingen. Van Aruba naar Curaçao vaart het gezelschap mee met Zr. Ms. Holland, het stationsvaartuig dat de marine op dit moment in de Caribische wateren heeft varen.
De hele reis is bedoeld om Amalia, de Prinses van Oranje, kennis te laten maken met de (ei)landen. En andersom natuurlijk. Er is een programma samengesteld waarbij cultuur, natuur, koloniaal verleden, defensie-inzet, sport en ontmoetingen met inwoners centraal staan.
Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia komen rond 16:35 uur (21.35 uur in Nederland) aan op Flamingo International Airport. Daar wacht gezaghebber Edison Rijna ze op. Zoals gezegd, begint het programma pas zaterdag.
© RB Hans Jacobs; Beeld: © RB, MPE Patrick van Katwijk; screenshot Rick Evers
Reacties