Amerikaanse en Britse media spreken over 'het andere koninklijke huwelijk'. Na de hysterie rond de echtverbintenis tussen William en Kate is de aandacht voor het huwelijk van prins van Albert II van Monaco en Charlene Wittstock duidelijk minder. Maar Monaco kan alle belangstelling desondanks niet aan. Dat blijkt wel uit de antwoorden van 'Madame Non'.
'Non, no, nee, Nein'. In alle talen worden fotografen, televisieploegen en verslaggevers door de regeringswoordvoerders van Monaco deze dagen afgepoeierd. Ze zijn op 1 en 2 juli niet welkom in het minivorstendom aan de Middellandse Zee. ,,Er is geen plaats voor u", luidt de steeds weer herhaalde verklaring van adjunct-directeur Geneviève Berti. Een maand geleden moesten media hun aanvragen voor het verslaan van het huwelijk van vorst Albert II en Charlene Wittstock indienen, maar de verzoeken worden slechts mondjesmaat gehonoreerd. Het regent afwijzingen, al worden Franse en Amerikaanse media ontzien.
Toeristen en dagjesmensen worden tijdens het huwelijk ook weggehouden van de rots waarop het prinselijk paleis is gebouwd en waar het huwelijk in de buitenlucht (de binnenplaats van het paleis, de kathedraal is te klein) wordt gesloten. Voor een deel van de plechtigheden geldt namelijk de regel: eigen volk eerst. Zo kunnen alleen de zesduizend Monegasken vrijdag het dan net voor de wet getrouwde prinselijk paar toejuichen op het plein voor het paleis. Anderen hebben geen toegang, zo heeft Albert bepaald. Hij hecht aan een exclusieve band met de eigen bevolking.
Het is overigens ook worstelen met de beperkte ruimte – het nog geen twee vierkante kilometer grote Monaco is natuurlijk geen Londen. Er is geen plek voor een mensenmassa op de rots, dat levert een veiligheidsrisico op want er is maar één toegangsweg en in de smalle straatjes rond het paleis kunnen mensen ook niet uit de voeten. Dat blijkt dagelijks wanneer weer een cruiseschip zijn passagiers uitspuwt in de beneden gelegen haven van het ministaatje. Aan de andere kant wil Monaco wel maximale aandacht voor de festiviteiten die donderdagavond beginnen met een concert van The Eagles in het stadion van AS Monaco.
Geheel volgens het spoorboekje dat Clarence House gebruikte in de aanloop naar de bruiloft van William en Kate, worden ook door het prinselijk paleis op strategische momenten gedoseerd details gegeven over de plechtigheid, het huwelijksdiner, de bruidsjurk van Armani of de concerten. Dat levert steevast weer berichten op. Niet dat alle publiciteit positief is. De New York Times schreef in een artikel over 'The Quiet Royal Wedding', het 'stille koninklijke huwelijk', weinig vleiend over Charlene Wittstock (33), de in Zimbabwe geboren Zuid-Afrikaanse olympische zwemster die na haar jawoord prinses van Monaco wordt.
Ondanks vijf jaar lesnemen, spreekt ze nog nauwelijks Frans bijvoorbeeld, terwijl ze volgens de gezaghebbende Amerikaanse krant van prinses Máxima had kunnen leren dat het snel onder de knie krijgen van de taal de sleutel is tot acceptatie in het nieuwe vaderland. Charlene, die katholiek is geworden, is nog altijd buitenstaander in Monaco, dat ook geen ontsnappingsmogelijkheden biedt. Maar als troost geldt dat Alberts moeder, de Amerikaanse filmster Grace Kelly, na haar huwelijk met vorst Rainier III in 1956 ook zeer kritisch en weinig welwillend werd ontvangen. Albert zal zijn best moeten doen om zijn vrouw door de bevolking aanvaard te krijgen. Beelden van een sprookjeshuwelijk, dat daarna meer mensen trekt naar Monaco, kunnen daarbij helpen. © RB
Reacties